Beztytułu.png

Gminny Ośrodek Pomocy społecznej w Wejherowie informuje mieszkańców gminy Wejherowo o powstaniu ważnej i potrzebnej inicjatywie dla wszystkich poszukujących pomocy w obszarze zdrowia psychicznego.

Platforma informacyjno-edukacyjno-koordynująca - pomorskiedlaciebie.pl powstała jako jeden z elementów programu “Lepsza przyszłość”, który ma ułatwić rozpoznanie depresji i innych zaburzeń u młodych ludzi, a także przyczynić się do wzrostu świadomości dotyczącej profilaktyki, wsparcia oraz pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Pomysłodawcą projektu “Lepsza przyszłość” jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, a realizatorem Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku. Program ma na celu budowanie w dzieciach i rodzicach mechanizmów radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. To odpowiedź na wzrost liczby młodych pacjentów zmagającymi się ze stanami lękowymi, obniżonym nastrojem czy depresją. Nasilenie zaburzeń psychicznych w znacznej mierze wynika z izolacji społecznej spowodowanej pandemią, a także z powodu aktualnej sytuacji konfliktu zbrojnego w Ukrainie. 

Nowa platforma pomorskiedlaciebie.pl skierowana jest przede wszystkim do dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Została zaprojektowana w sposób prosty i intuicyjny w obsłudze, aby każda osoba bez problemu mogła uzyskać pomoc bądź potrzebne informacje. 

Portal składa się z trzech modułów:

W module “Dla siebie” osoby między 12. a 25. rokiem życia mogą uzyskać informacje oraz pomoc m.in. w temacie hejtu, lęku, samookaleczeń, utraty bliskiej osoby, depresji czy myśli samobójczych.

 

Moduł “Dla kogoś” skierowany jest do rodziców, nauczycieli lub opiekunów młodych osób. Można w nim znaleźć informacje oraz dowiedzieć się, jak rozpoznać i zareagować na niepokojące symptomy czy zachowania mogące świadczyć o tym, że młoda osoba zmaga się kryzysem psychicznym.

 

W ostatnim module zatytułowanym “Pilnie potrzebuję pomocy” znajdują się numery telefonów, pod którymi osoby znajdujące się w trudnej sytuacji, przeżywające kryzys, mogą znaleźć pomoc. 

 

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze – zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów.

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, koniecznie zadzwoń na numer alarmowy: 112

Gdzie możesz szukać pomocy?

  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
  • Wsparcie dla osób będących w żałobie po utracie bliskich: 800 108 108

Tumbo Pomaga – pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123